Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Szczelinowanie nie powoduje wstrząsów

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Autor:

ww

Data publikacji:
31-08-2011
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Szczelinowanie nie powoduje wstrząsów
fot. Włodzimierz Włoch
W związku z trwającymi obecnie w Polsce poszukiwaniami gazu łupkowego, na zamówienie Ministra Środowiska, Instytut Geofizyki PAN w Warszawie realizuje w ramach kompleksowego Monitoringu zagrożenia sejsmicznego obszaru Polski, badanie wpływu procesu szczelinowania hydraulicznego na ewentualne wystąpienie zjawisk sejsmicznych. Badania prowadzone są na otworze Łebień LE-2H na Pomorzu.

Prace monitoringowe wykonywane są z wykorzystaniem 10 stacji sejsmicznych. Wszelkie sygnały odbierane przez te stacje są przesyłane na bieżąco, za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej, do siedziby instytutu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest obserwacja wszelkich zjawisk sejsmicznych w sposób ciągły, natychmiast po ich wystąpieniu. Czułość aparatury pozwala na rejestrację wstrząsów naturalnych, nawet takich, które nie są odczuwalne przez ludzi, a także wstrząsów antropogenicznych, np. pochodzących od środków transportu lub działalności przemysłowej.


Prace hydraulicznego szczelinowania skał na odcinku poziomym w otworze Łebień rozpoczęły się 19 sierpnia br. Stacje sejsmiczne zostały rozmieszczone w okolicy otworu już w połowie lipca, aby można było zbadać tzw. stan zerowy, czyli naturalną sejsmiczność przy braku zakłóceń, w okresie pomiędzy zakończeniem wiercenia a rozpoczęciem szczelinowania.


Wyniki uzyskane z prowadzonego monitoringu wskazują jednoznacznie na brak wpływu na obecnym etapie procesu hydraulicznego szczelinowania skał na występowanie jakichkolwiek zdarzeń sejsmicznych, nawet takich, które nie są odczuwane przez ludzi, a mogłyby być szkodliwe dla budynków czy urządzeń technicznych. Monitoring odwiertu Łebień będzie prowadzony jeszcze przez miesiąc po zakończeniu procesu szczelinowania hydraulicznego.

 

 

Na zdjęciu u góry: Mapa okolic Lęborka z zaznaczoną na czerwono lokalizacją odwiertu pionowego oraz dziesięcioma stacjami sejsmicznymi oznaczonymi na niebiesko. Stacje umieszczono w odległościach od 1 km do 25 km od odwiertu pionowego w celu monitorowania zarówno mikrowstrząsów towarzyszących szczelinowaniu, jak również ewentualnych silniejszych wstrząsów, które potencjalnie mogłyby wystąpić poza obszarem szczelinowania. Dane ze stacji sejsmicznych są na bieżąco przesyłane do Instytutu Geofizyki PAN, gdzie są analizowane przez sejsmologów.

 

 

 

Na zdjęciu u góry: Na dole, zapis sejsmiczny zarejestrowany przez stację położoną najbliżej otworu pionowego i zarazem wszystkich urządzeń służących do szczelinowania. Zarejestrowane szczelinowanie trwało ok. 2 godziny i objawiło się około dwukrotnym zwiększeniem amplitudy drgań. Większe drgania gruntu były spowodowane pracą urządzeń służących do szczelinowania. Nie zarejestrowano żadnych mikrowstrząsów z poziomu, na którym odbywało się szczelinowanie, czyli ponad 3 km głębokości. Na górze, zapis (w tej samej skali) wstrząsu z Japonii, który w dniu 11 marca został zarejestrowany na stacji na Pomorzu. Mimo że wstrząs był odległy o 8500 km i był całkowicie niegroźny i nieodczuwalny w Polsce, to zarejestrował się z amplitudą dziesięciokrotnie większą niż szczelinowanie.

 

 

 

Na zdjęciu u góry: Zestawienie trzech zapisów (w tej samej skali), od dołu: szczelinowanie, wstrząs w Japonii, wstrząs w Kaliningradzie w 2004 r. Ten ostatni wstrząs był odczuty w całej północno-wschodniej Polsce i spowodował drobne uszkodzenia budynków na Suwalszczyźnie. Zapis dokonany w rejonie odczucia, w odległości ok. 200 km od epicentrum pokazuje, że odczuwalne wstrząsy mają 1000 razy większe amplitudy niż te, które zanotowano przy szczelinowaniu.

 

 

Na zdjęciu u góry: Na dwie godziny przed szczelinowaniem (górny zapis) zarejestrowano na trzech pobliskich stacjach uderzenie pioruna. Zapis pioruna ma dwukrotnie większe amplitudy niż szczelinowanie. Nie zarejestrowano żadnych mikrowstrząsów spowodowanych szczelinowaniem.

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5